PUBLIKACJE EKSPERCKIE

Łysienie telogenowe – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Konsultacja, badania trychologiczne i badania laboratoryjne są niezbędnymi narzędziami w celu analizy problemu i rozpoznania przyczyny łysienia telogenowego. Nagłe i ostre łysienie telogenowe można zniwelować koncentrując się na eliminacji czynnika szkodliwego (przyczyny), natomiast przewlekłe łysienie telogenowe może stanowić na lekarzy i trychologów wyzwanie w doborze odpowiedniej terapii. Dostępne metody leczenia w trychologii medycznej i wsparcia leczenia w trychologii kosmetologicznej pozwalają na osiągnięcie skutecznych efektów terapeutycznych, jednak najpierw trzeba wyeliminować czynnik sprawczy poprzez ustabilizowanie ewentualnych chorób mogących powodować łysienie telogenowe, ustalić wytyczne dotyczące częstotliwości i dawkowania leków, dobrać odpowiednią trychoterapię domową i gabinetową oraz wprowadzić zmiany w codziennym stylu życia i w diecie.

czerwiec 2022

Wywiad z klientem trychologicznym w gabinecie trychologa

Trychologia, którą coraz częściej spotykamy w gabinetach kosmetologicznych lub jednostkach wyspecjalizowanych w tym kierunku, oferuje szereg działań pielęgnacyjnych i zapobiegawczych skoncentrowanych na niwelowaniu łysienia czy zahamowaniu nadmiernego wypadania włosów, poprawie stanu skóry głowy i włosów lub problemach takich jak łojotok, łupież, świąd, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy podrażnienie i uwrażliwienie skóry głowy. W wyniku ogromnego zainteresowana dbaniem o dobrostan i wygląd włosów, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów - trychologów, którzy poprowadzą swoich klientów od konsultacji trychologicznej, przez trychoterapię, po osiągnięcie zamierzonego efektu końcowego. Należy mieć także na uwadze fakt, że współpraca z klientem nie kończy się po uzyskaniu efektu, gdyż powinna być kontynuowana poprzez działania profilaktyczne utrzymujące uzyskany efekt i zapobiegające nawrotom problemów sprzed terapii.

czerwiec 2022

Holistyczne ujęcie diagnostyki i kwalifikacji do zabiegów w gabinecie kosmetologicznym

Holistyczne podejście do klienta w gabinecie kosmetologicznym to kompleksowe działania mające na celu skuteczne i bezpieczne osiągnięcie efektów terapeutycznych. Diagnostyka i kwalifikacja do zabiegów jest popularnym tematem, często poruszanym na konferencjach i w czasopismach branżowych, ponieważ pozwala to na dzielenie się swoim doświadczeniem i opiniami między zabiegowcami w szeroko pojętej kosmetologii.

listopad 2021

Infuzja tlenowa: nieinwazyjna metoda z szerokim zastosowaniem

Infuzja tlenowa to zabieg polegający na wykorzystaniu tlenu, który pod odpowiednim ciśnieniem, bardzo dobrze przenika w głąb skóry. Samo działanie tlenu na skórę wpływa na dotlenienie komórek naskórka, proliferację fibroblastów, pobudzenie podziałów komórkowych, zmniejszenie liczby bakterii beztlenowych, niwelowanie zastojów limfatycznych, pobudzenie krążenia, przyśpieszenie procesów regeneracyjnych oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rewitalizujące.

lipiec 2021

Cryolipolisys Treatment: A way to eliminate fat tissue

As professionals, we are required to be appropriately qualified and skilled, to be responsible and to act in the customer's best interest, but at the same time to be assertive, i.e. able to refuse the treatment if there are any contraindications and to be particularly careful when performing the treatment. Cryolipolisys can be an effective and safe treatment if we, the specialists, make sure we choose high quality training, carry out diagnosis, plan the therapy, check  customer’s eligibility and perform the treatment with special care and precision.

maj 2021

PRZED ZABIEGIEM, czyli prawidłowa kwalifikacja klienta do zabiegu

Kwalifikacja do zabiegu powinna być obowiązkową czynnością każdego zabiegowca. Pomimo świadomości potrzeby przeprowadzenia wywiadu, diagnozowania skóry i wypełnienia formularza zabiegowego, wciąż nie każdy specjalista wykonuje te niezwykle ważne procedury albo robi to nieprofesjonalnie, czyli nie przykładając do tego dużej uwagi. Każdy specjalista powinien posiadać szeroką wiedzę medyczną, a także o samym zabiegu, aby poprawnie dobrać terapię i odpowiednio go wykonać, ale przede wszystkim odmówić wykonania zabiegu w przypadku wystąpienia przeciwwskazań. Należy zwrócić szczególną uwagę, że zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej są wykonywane na organizmie żywym oraz wiążą się z ingerencją w tkanki, dlatego niewyobrażalny jest brak wiedzy osoby wykonującej zabieg i nieprzeprowadzenie szczegółowego wywiadu czy diagnostyki skóry przed każdym zabiegiem.

grudzień 2020

Kosmetologia blizn. Proces gojenia i regeneracji skóry

Częstym problemem estetycznym spotykanym w gabinecie kosmetologicznym są blizny, a także trudno gojące się rany, dlatego każdy Kosmetolog czy Lekarz powinien dobrać odpowiednią procedurę korekcji blizn czy wspomagania procesu gojenia ran. W zależności od rodzaju problemu stosuje się różne terapie – od zabiegów kosmetologicznych, fizykoterapii i pielęgnacji domowej, aż po zabiegi lekarskie – leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Blizna to zmiana skórna powstająca w wyniku procesu naprawczego będącego reakcją organizmu na zranienie - przerwanie ciągłości skóry. Tworzenie się blizny następuje podczas procesu gojenia się rany, w której ubytek skóry właściwej zastępowany jest przez tkankę łączną włóknistą.

wrzesień 2020

Kompendium substancji aktywnych w preparatach trychologicznych

W pracy Trychologa bardzo ważna jest diagnostyka skóry głowy i włosów oraz dobór, na podstawie zdiagnozowanego problemu, odpowiedniej terapii trychologicznej. W większości przypadków wiąże się ona z zastosowaniem produktów trychologicznych podczas zabiegów gabinetowych oraz w pielęgnacji domowej. Do takich preparatów zaliczamy ampułki do mezoterapii lub infuzji tlenowej oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów np. szampony, odżywki, maski, koncentraty itp. Każdy z tych produktów powinien zawierać kombinację składników, które przyczyniają się do osiągnięcia celów terapeutycznych m.in. opóźniające zaawansowane łysienia, zapobiegające wypadaniu włosów w łagodnych przypadkach, stymulujące odrost włosów czy też poprawiające stan skóry głowy i strukturę włosów.

maj 2020

Infuzja tlenowa

Infuzja tlenowa ma szerokie zastosowanie w kosmetologii – od niwelowania problemów skórnych, po profilaktykę przeciwstarzeniową oraz terapie związane z łysieniem i stymulację wzrostu włosów. Jest zabiegiem bezpiecznym, nieinwazyjnym i bezbolesnym, dlatego można go wykonywać kobietom w ciąży i w okresie karmienia oraz osobom posiadającym choroby, które zazwyczaj wykluczają z większości zabiegów kosmetologii i medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedniego specjalistę, który dobierze odpowiednie preparaty i zabiegi, dzięki którym osiągniemy doskonałe efekty terapeutyczne.

marzec 2020

Kriolipoliza

Problem nadmiaru tkanki tłuszczowej, oprócz branży dietetycznej, farmaceutycznej czy sportowej, stał się również powszechny w kosmetologii i medycynie estetycznej. Zauważamy szeroką dostępność na rynku kosmetycznym innowacyjnych technologii - mniej inwazyjnych, które pomagają modelować ciało oraz wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej, bez potrzeby decydowania się na ciężkie operacje plastyczne. Jedną z nich jest kriolipoliza – metoda, która jako jedyna wykorzystuje działanie niskiej temperatury, aby skutecznie usuwać tkankę tłuszczową.

marzec 2020

PUBLIKACJE NAUKOWE

Post-treatment physiological effects, adverse effects and complications after the selected aesthetic treatments. Review of the literature

Aesthetic treatments are performed in order to improve physical attractiveness, well-being, and to eliminate skin defects. These procedures are also associated with physiological post-treatment effects, side effects and complications. The aim of the article was to discuss selected aesthetic treatments with their typical complications and to present the types of natural post-treatment effects and dangerous side effects. Knowledge of the causes and occurrence of undesirable effects after various aesthetic treatments allows to increase awareness of the risks associated with the performance of such procedures.

październik 2021

Tkanka podskórna. Charakterystyka oraz metody niwelowania i zastosowania tkanki tłuszczowej w kosmetologii i medycynie estetycznej

Funkcjonowanie tkanki podskórnej ma duże znaczenie dla organizmu ze względu na zachodzące w niej procesy lipogenezy, lipolizy i regulację hormonalną, które mają wpływ na powstawanie wielu schorzeń zdrowotnych i kształtowanie ciała. Nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit przyczyniły się do popularności zabiegów chirurgicznych i estetycznych niwelujących te problemy. Sposobem wykorzystania tkanki tłuszczowej są komórki macierzyste tkanki tłuszczowej jako autologiczny wypełniacz do rekonstrukcji ubytków skóry i modelowania kształtów twarzy.

październik 2020

ROZDZIAŁY W MONOGRAFIACH, ZESZYTACH NAUKOWYCH

Nowoczesne technologie i urządzenia w kosmetologii

Kosmetologia jest definiowana jako dział dermatologii, który zajmuje się metodami wspomagania leczenia i upiększania ciała. Można ją określić jako naukę interdyscyplinarną, ponieważ skupia w sobie różne dziedziny medycyny, aby pomóc społeczeństwu wpłynąć pozytywnie na skórę, czyli poprawić jej estetykę, a tym samym dodatkowo stan psychiczny. Kosmetologia jest kierunkiem dynamicznie rozwijającym się - powstają nowe techniki oraz odkrycia naukowe. Dzięki najnowszym metodom w kosmetologii, człowiek może poradzić sobie z problemami współczesnego świata.

październik 2018

WYSTĄPIENIA NA KONFERENCJACH

Wprowadzenie do Projektu: Wsparcie kosmetologiczne we współczesnych chorobach cywilizacyjnych

Wsparcie kosmetologiczne w przewlekłym zapaleniu tarczycy Hashimoto - diagnostyka, zmiany skórne i pielęgnacja w gabinecie Kosmetologa

Międzynarodowa konferencja, maj 2022

Wprowadzenie do Projektu: Wsparcie kosmetologiczne we współczesnych chorobach cywilizacyjnych

Międzynarodowa konferencja, maj 2022

Holistyczne ujęcie diagnostyki i kwalifikacji do zabiegu w gabinecie kosmetologicznym

Holistyczne podejście do klienta w gabinecie kosmetologicznym to kompleksowe działania mające na celu skuteczne i bezpieczne osiągnięcie efektów terapeutycznych. Celem wykładu będzie przedstawienie od A do Z etapów kwalifikacji do zabiegu w oparciu konsultację i diagnostykę skóry oraz prowadzenie terapii kosmetologicznej, a także przedstawienie dokumentacji zabiegowej.

Ogólnopolska konferencja, wrzesień 2021

Onkokosmetologia jako nowa specjalizacja w kosmetologii - podsumowanie badań naukowych Projektu Kosmetologia Onkologiczna

Celem pracy było przedstawienie potrzeby utworzenia działu „Onkokosmetologia” na podstawie wyników badania „Projektu Kosmetologia Onkologiczna”, w których poznano zakres wiedzy dotyczący onkologii i kosmetologii na studiach wyższych z kosmetologii i pielęgniarstwa oraz ocenę zainteresowania „onkokosmetologią” wśród wszystkich respondentów związanych z onkologią i kosmetologią. Dział „Onkokosmetologia” pozwoli przyszłym specjalistom na otrzymanie odpowiedniej wiedzy na dobranie pielęgnacji i przyjęcie w gabinecie kosmetologicznym pacjenta onkologicznego.

Międzynarodowa konferencja, czerwiec 2021

Wprowadzenie do Projektu Kosmetologia Onkologiczna

„Projekt Kosmetologia Onkologiczna” jest projektem naukowo-badawczym, z którego otrzymane wyniki posłużyły do oceny potrzeb pacjentów onkologicznych i ich zainteresowania pielęgnacją w okresie leczenia; świadomości i oczekiwań klientów gabinetów kosmetycznych związanych z terapią onkokosmetologiczną; wiedzy personelu medycznego i kosmetologów na temat opieki i pielęgnacji klientów onkologicznych; poziomu wiedzy, jaką otrzymują studenci kosmetologii i pielęgniarstwa oraz ocena dostępności kosmetyków i pielęgnacji gabinetowej na rynku kosmetycznym dedykowanych w kosmetologii onkologicznej.

Międzynarodowa konferencja, czerwiec 2021

Projekt Piękna Mama - analiza badań naukowych

Projekt Piękna Mama ma na celu podnieść rangę świadomości wśród specjalistów lekarzy, kosmetologów oraz osób podejmujących edukację na kierunkach okołomedycznych, dotyczącej bezpiecznej i odpowiedzialnej pielęgnacji kobiet w ciąży. Zachowanie szczególnej ostrożności w doborze pielęgnacji, zarówno pod względem używanych składników aktywnych w kosmetykach, jak i wskazań oraz przeciwwskazań w wykonywanych zabiegach, tak aby kobiety ciężarne mogły korzystać z pielęgnacji gabinetowej w sposób świadomy.

Ogólnopolska konferencja, maj 2019

Nowoczesne technologie i urządzenia w kosmetologii

Kosmetologia jest definiowana jako dział dermatologii, który zajmuje się metodami leczenia i upiększania ciała. Można ją określić jako naukę interdyscyplinarną, ponieważ skupia w sobie różne dziedziny medycyny, aby pomóc społeczeństwu wpłynąć pozytywnie na skórę, czyli poprawić jej estetykę, a tym samym dodatkowo stan psychiczny. Kosmetologia jest kierunkiem dynamicznie rozwijającym się - powstają nowe techniki oraz odkrycia naukowe. Dzięki najnowszym metodom w kosmetologii, człowiek może poradzić sobie z problemami współczesnego świata.

Ogólnopolska konferencja, marzec 2018

KONKURSY BRANŻOWE

III edycja Konkursu Art of Beauty Prestige Awards 2021

Członek Kapituły, kwiecień 2022

II edycja Konkursu Art of Beauty Prestige Awards 2021

Członek Kapituły, kwiecień 2021 

I edycja Konkursu Art of Beauty Prestige Awards 2021

Członek Kapituły, czerwiec 2020 

ORGANIZACJE BRANŻOWE

II Zjazd Ambasadorek LNE

Kongres i Targi LNE, kwiecień 2019

Kongres okiem Ambasadorek LNE - Relacja z 38 kongresu-2

Kongres okiem Ambasadorek

Relacja z 38. Kongresu i Targów LNE w Krakowie, styczeń 2019

I Zjazd Ambasadorek LNE

Kongres i Targi LNE, listopad 2018